Uyku Pozisyonları ve En Doğrusu

20:00:00
İmsomnia hastalığına sahip kişiler hariç mutlaka hepimiz uyuruz değil mi?
Bu konuda her gün yaptığımız alışkanlığımız uykuyu nasıl gerçekleştirdiğimizi ve nasıl gerçekleştirmemiz gerektiğini göreceğiz. Nede olsa her gün uyuyoruz. Bu bilgilerle değiştirilen en küçük yanlış hareketimiz dahi bize çok rahatlık katabilir. Biliyorsunuz ki uyku insanın günlük hayattaki karakterine çok büyük bir katkı sağlar. 
Sizce en doğru uyku pozisyonu bizi en rahat ettiren midir?
Eminim ki kimse resimdeki bayan:) kadar rahat uyumuyordur(zaten o uyumuyor diyeceksiniz:)).

Uyku Pozisyonları

1-Cenin Pozisyonu
Yan tarafınıza bükülerek aldığınız uyku pozisyonudur. 1000 kişi üzerinde yapılan ankette %41 oranla en yaygın olan uyuma şeklidir.

Sağlık Durumu:
Sola bükülerek uyumak bazı sağlık problemlerine yol açabilir özellikle yaşamsal organlar olan akciğer, mide ya da karaciğerde. Bu yüzden cenin şeklinde uyuyanlar için uzmanların tavsiyesi sağa doğru bükülerek uyumaktır.

2-Kütük Pozisyonu
Her iki kolun da aşağı doğru pozisyon aldığı yan uyuma şeklidir.

Sağlık Durumu:
Tek bir tarafın yada tek kolun üzerinde uyumak bir süre sonra kolda uyuşukluğa neden olur.
Damarlardaki kan rahat hareket edemez.
Sağlık durumunu ciddi bir şekilde etkilemese de bir süre sonra bir rahatsızlık oluşma olasılığını elinde tutuyor.


3-Asker Pozisyonu
Sırtüstü uyku pozisyonu olup uyuyan kişinin kolları iki yanda konumlanır.

Sağlık Durumu:
Bu şekilde sırtüstü uyumak nefes problemlerine ve horlamaya sebep olabilir özellikle de horlamanız yanınızda uyuyan kişilerin berbat bir gece geçirmesine yol açabilir. Yüzüstü yatmanız hem sizin için hem de yanınızda uyuyan insan için daha huzurlu olabilir.

4-Hasret Çekme Pozisyonu


Bu uyku şekli de yana dönük bir pozisyondur ama diğerlerinden farkı iki kolun da öne doğru uzatılmış olmasıdır.

5-Serbest Düşüş Pozisyonu
Midenin üzerinde, eller başın üstünde ve yastığın etrafında ,başınız da sağ ya da sol yana dönük yatış pozisyonu.                                                                                                                                               Sağlık Durumu:                                                                                 Serbest düşüş pozisyonunda olduğu gibi uyku sırasında alınan diğer yüzükoyun pozisyonlar sindirim için olumlu etki yaparlar.                                                                                                                                                              6-Deniz Yıldızı Pozisyonu                                                                                                                            Sırtüstü ve kollar başın üstünde uyku pozisyonu.                                                                                                                                         Sağlık Durumu:                                                                         Asker pozisyonunda uyuyanlar gibi denizyıldızı pozisyonunda uyuyanlar da nefes problemi yaşarlar ve uyku esnasında horlarlar. Bu yatış şekli kişilerin daha az dinlenmiş uyanmalarına sebep olur.                                                                                                                                                                                                                                                                    En Rahat Uyku Pozisyonu                                                                                                  Cenin Pozisyonu                                       Yan yatış pozisyonu bel ve boyun sağlığı için en idealidir. Bacaklar karına doğru çekilerek yatılmalı. Bu pozisyonda belin basıncını azaltmak için dizlerin arasına bir yastık koyulmalıdır. Bu şekilde omurga ve diske daha az yük biner aynı zamanda horlamayı da engeller. Hamile kadınların sol taraflarında uyuması önerilmektedir. Bu pozisyonda bebeğe giden kan akışı engellenmeyecektir. Ancak bu durumda da boyun ve omuzlar zorlanmaktadır

4 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.