ABD ve Türkiye Kültürlerinin Karşılaştırılması

Amerika rüyalar ülkesi.İstanbul içinse günahlar şehri derler.Neyse onu boşverelim konumuz Amerika ve Türkiye arasındaki farklar. Kültürel bakımdan...

Benceye gelirsek Türkiye ve Amerika aynıdır. Sadece Türkiye Amerikanın 10'nın yıl gerisinden geliyor. Yani hani orada kızlar veya erekler için diğerleri de dahil cinselliği önemi yok. Anlatma istediğim kim kiminle yatmış önemli değil. Tabi kide bu berbat bir şey hatta iğrenç... Ama ne yazık ki 10 yıl sonra bizim yeni neslimizin aklına çoktan girmiş olacak.
Buna tek çözüm olarak gördüğüm İslam ister ateist olun ister budist çocuğunuzu tek kurtaracak isslamın özündeki ahlaktır. Tabi geniş değilseniz... 

Onların ekmek kültürleri yoktur bizde ekmek çok tüketilir .


Onlarda parti vermek bir şereftir büyüklüktür bizde böyle bir şey yoktur. 


Her evde en az bir tane köpek beslerler bizde bu yoktur.


Huzurevi geleneği onlarda daha yaygındır aile büyüklerine pek evde bakmazlar huzurevlerine gider aile büyükleri bizde büyüklerimiz bizimle kalır.


Eti çok tüketirler bizimde onlardan aşağı kalır yanımız yok bu konuda fakat onların hemen hemen her yemekleri etli olur.


Fast food kültürü çok yaygındır bizde bu pek yaygın değildir gerçi bizde de yavaştan çoğalıyor.


Çocukları 18 yaşına geldikleri zaman aileleri çocuklarına beş kuruş para vermez genelde bu böyledir çocuklar kendileri kazanırlar sabah olduğu zaman evde kimse kalmaz. 
Onlarda ev hanımı kültürü yoktur orada kadın çalışmasa bile mutlaka çeşitli derneklere üyedir ama genelde çalışırlar bizde ev hanımlığı gibi bir şey var (böyle iyi ben memnunum).Onların evlerinde en az iki tane araba vardır bizde tahmin ettiğiniz gibi ve onlar gerçek arabalara binerler biz arabaya bindiğimizi sanırız.


Kütüphane kültürü çok yaygındır öyle ki istediğiniz bir filmin vhf kasetini bile bulabilirsiniz bizde böyle bir şey YOK olsa da malum.


Orda çöpler çöpe atılır bizde sokağa atılır.


Orda genelde sporla bodyle uğraşırlar bizde böyle bir şey yok. 


Çok su tüketirler istisnasız bizde bu kişiden kişiye değişiyor.


Orada herkes ibadetini özgürce yapar. Herkes kiliseye havralara gider burada kimse adam akıllı gitmez gidende yadırganır kendi ülkesinde kendi dinini gerçekten yaşayamaz.

İç çekerek bakınılan amerika'da evsizler Türkiye'ye oranla çok daha fazladır.

SADECE AMERİKA


 Amerika'da öğrenciler 18 yaşını aştıkları takdirde (birçoğu ailelerinin yanından ayrılarak) kendi ayaklarının üstünde durmaya başlarlar. Çalışacağınız birçok işyerinde Amerikalı öğrencilere de mutlaka rastlayacaksınız. 


 Amerikalılar cana yakın insanlardır; yolda yürürken tanımadığınız insanlar size selam verirse şaşırmayın! 


 Amerika'da hayat çok hızlı akar; vaktinizi çok iyi değerlendirin! 


 Bu ülkede dürüstlük çok önemlidir. Asla yalan söylemeyin! 


 Amerika'da kapalı alanlarda sigara içilmemektedir, restoran ve cafelerin Açıkhava bölümlerinde bile sigara kullanmak yasaktır. Sadece kendi evinizde ya da sokakta içebilirsiniz. 


 Gece hayatı oldukça eğlencelidir; eğer 21 yaşının altında iseniz clublara giremezsiniz fakat birçok IRISH PUB'a girebilirsiniz. Gene de içki içmek isterseniz 21 yaşının üstünde olmanız ve kimliğinizi göstermeniz gerekir. 


 Kimlik olarak yanınızda mutlaka pasaportunuzu taşıyınız! 


 Amerika'da yemek kültürü bizimkinden çok farklıdır, şaşırmayın! Yemek anlayışları genelde fast food'a dayalıdır ve bu nedenle çok sağlıklı değildir. Türk marketleri bulamayacağınız küçük şehirlere gidiyorsanız, Türkiye'den pirinç, hazır çorba vb. gibi yiyecekleri götürmenizi tavsiye ederiz. 


 Amerika'da "TİP" yani bahşiş uygulaması vardır. Yemek yediğiniz restoranlarda genel olarak hesabınızın en az %10 u kadar bir miktarda, bahşiş bırakmanız beklenir. Bazı restoranlar bahşişi hesaba dahil eder, buna da dikkat etmenizi öneririz! 


 Trafik kurallarına uymanız kesinlikle çok önemlidir! Yayalar için konulan kırmızı ve yeşil ışıklara da mutlaka dikkat ediniz. Yayaların her zaman önceliği vardır, karşıdan karşıya geçerken bir araba 40 metre uzaktan sizi görüp durursa şaşırmayın

2 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.