Alexa Nedir

13:26:00
      Öncelikle her blogger'ın ve yanında web sitesi sahiplerinin kullanması gereken bir sayaç sistemidir Alexa. Amazona ait olduğu söylense de en büyük hissedarı Microsoft'tur. Bu sistem Google'ın pagerang değeri gibi v.b sistemleri göz önüne alarak diğer sayaçlardan kendini ayırır.
Bu arada Alexa nedirle kalmıyalım nasıl kullanılır olmadan hiç bir işe yaramaz...Kısaca Mantığı:Tüm dünyadaki web sitelerini sıralamaya almaktır.Bu sıralama en çok hit alandan en az hit alana doğrudur.

Alexa nedir sorusuna cevap arayanlar şimdi birde Alexa terimlerine bakmassak olmaz. En önemlilerine bakıp geçelim...
Alexa Trafic Rank;
Dünyada içinde bulunan Alexa tarafından datası kaydedilmiş sitelerin içinde bulunan kendi sitenizin sırasını görmenize yarar.

Trafic Rank in TR(Ülke)Türkiye içinde bulunan Alexa tarafından datası kaydedilmiş sitelerin içinde bulunan kendi sitenizin sırasını göstermeye yarar.

Sites Linking inSitenizde bulunan mevcut Alexa tarafından gelen, DMOZ ve diğer sitelerden gelen Alexa Backlinkleri gösterir.

Traffic Rank(Trafik Değeriniz) 
Sitenizle ilgili istatistikleri ve grafikleri görmenize yarar. Sayfanız ilk 100.000’e girerse  Dün’e ait bilgileri de görebilirsiniz. Eğer girmediyse 7 günlük, aylık, 3 aylık ve 6 haftalık sıralarınızı görürsünüz.

Contact İnfo (İletişim Bilgileri) 
Site sahibiyle ilgili bilgileri, mail adresini göstermekte, büyük bir firma ise daha detaya girer, bunu Alexa sitesi üzerinden düzeltebilirsiniz.

Keywords (Anahtar Kelimeler)
Sitenize bulunan tüm arama motorları üzerinden en çok hangi kelime ile hit geldiyse o kelimeleri sırası ile  gösterir.

Demographic (Ziyaretçileriniz)
Değerler biraz sallama olsa bile sitenize girenlerin yaş,eğitim,lokasyon gibi bilgilerini alırsınız. Bunu her site için ölçmez, bunu ölçmeleri için hitli ve Alexa’sı düşük olan bir site olmanız gerekmektedir.

Clickstream (Hit Kaynakları) 
Doğru şekilde sitenize nereden hit geldiyse örnek Google, Facebook, Twitter vb. onlar sıralı olarak bir şekilde gösteriyor.

Bütün bunlar Alexa nedir sorusuna tam bir cevap nasıl kullanılır sorusuna ise yarım kalmış bir cevap oldu. Bunların dışında  yani Alexa nedir ve nasıl kullanılır dışından biz bloggerlar ve web site sahiblerinin yardım alabileceği büyük bir dünya var. Size bir tavsiye yapmam gerekirse r10.net web ile ilgili arayabileceğiniz tüm yardımlar burada mevcuttur.

2 yorum:

 1. Alexa arttırmak için hit ve güncellik çok önemli. En çok bunlara dikkat edilmesi lazım.
  Organic hit ve güncellik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önemli bir bilgiyi atlamışım güncelikkk.Hatırlatma içim çok teşekkürler:).

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.