Gökyüzü Hakkında 5 İlginç Bilgi


1- Evrende yaklaşık 200.000.000.000 (200 milyar) galaksi (yıldız topluluğu) vardır. Her galakside yaklaşık 200 milyar yıldız bulunur.

2- Güneş de bir yıldızdır!

3- Uzayda yerçekimi yoktur. Orada uzay istasyonunda çalışan astronotlar suyu bardakla içemezler. Banyo yapamazlar çünkü su uçup gider. Bunun yerine kendilerini bezle temizlerler. Uyurken kendilerini yatağa bağlarlar. Yoksa uçup istasyon içinde sağa sola çarpabilirler.

4- (Öğrencilere söylenemese de) Terlerinden ve nefeslerinden kaynaklanan su buharı istasyonda özel sistemlerle emilerek tekrar su haline getirilir ve astronotlar bu suyu içerler. (Bu su, evimizde içtiğimiz sudan daha saf ve  temizdir.:))

5-Gökyüzü neden mavidir? 
Yaygın düşüncenin aksine gökyüzü aslında mavi değildir; mavi görünür. Aynı denizlerde ve okyanuslarda olduğu gibi Güneş'ten gelen ışınlar kırılarak renk değiştirirler. Fakat aralarında bir fark vardır. Denizde su damlaları ile kırılır havada ise atmosferdeki gaz molekülleri ile kırılır. Gökyüzünde çoğunlukla görünen rengin mavi olması ise havanın uzun dalga boylu ışığa göre tercihen kısa dalga boylu ışığı saçmasından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple en kısa dalga boylu ışınlar atmosferin üst tabakalarında saçılmaya uğrayıp gökyüzünün mavi görünmesini sağlarken, daha uzun dalga boylu ışınlar saçılmak için daha büyük bir parçacık bulana kadar yollarına devam ederler.
Gökyüzü açık olduğunda, mavi ışık diğer ışıklara oranla en fazla saçılan ışıktır. Bu yüzden de gökyüzü mavi görünür. Mesela gökyüzü yoğun bulutlarla veya dumanla dolu olduğunda, tüm ışınlar nerede ise aynı oranda saçılır. Bu da gökyüzünün gri renkte görünmesine sebep olur.
Gün batımında veya doğumunda ise güneş ışınları atmosfere eğik girdikleri için daha fazla yol katetmek zorunda kalırlar. Bu yüzden daha çok ışın ve renk saçılır ve o posterlere konu olan, şahane gün doğumu ve batımını gözlemleyebiliriz. Çok az saçılmış olan kırmızı ışık ise güneşe ve ufuğa kızıl veya portakal görüntü verir.

10 yorum:

 1. Bilginin derinliğini anlamak için gökyüzü hakkındaki şu beş madde bile yeterli örnek. Çok severek okudum. Konu da bilgi olunca :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel ilginiz için gerçekten çok teşekkürler:)...

   Sil
 2. Güzel bilgiler... Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlayınSil
 3. Bu bilgilerin bir kısmını biliyordum ama gerçekten oturup etrafımızdakileri incelemek,anlamak gerek.Teşekkürler...

  YanıtlayınSil
 4. Kardeşim güzel bilgilerin için allah razı olsun sana teşekkür ederiz cenabı allah yar ve yardımcın olsun inşallah başarılar devamı bekliyorum...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eywlh kardeşim Allah cümlemize yardım etsin kardeşim...

   Sil
 5. Kardeşim çok güzel bilgiler.Kalemine sağlık

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.