Kitap Önerisi (O ve Ben)

Çok kitap okumama rağmen bu öneri benim için ilk olacak ve  bundan sonrada okuduğum kitapları her hafta 1 tane olmak üzere önermek istiyorum:).

Bu haftaki önerilen kitabımız büyük şair ve yazar üstad Necip Fazıl Kısakürek'in yazmış olduğu büyük eseri O ve Ben... Hepimiz NFK'nın dine yakınlığını biliyoruzdur. Bu kitapta yani otobiyografisi olan bu kitap çokça dinden bahsediyor. Ayrıntıya girmeden önce şunu belirtmek isterim; ister dininize bağlı bir müslüman yahut din karşıtı veyahut NFK karşıtı olun bu kitabı kesinlikle beğeneceksiniz. Kelimeler olan dansı sizi tesiri altına alacağına garanti verebilirim. 

Kitap Tanımı

Üstad kitabında kelimelerin gücünü tekrar bize gösteriyor. Tek bir sayfada yıllarını onlarca sayfada ise tek bir anını bizimle paylaşabiliyor. Necip Fazıl hayatını anlattığı bu otobiyografi eserini asıl olarak iki bölümde okuyabiliriz; 1.Arvasi hazretlerinden önce ve 2.Arvasi hazretleri ile tanıştıktan sonra. Bu iki bölüm arasında bize anlatılan kuşkusuz Allah'ın tövbe kapısını hiç kapatmadığıdır. Para ve zevk içinde yaşayan bir adamın içindeki Allah aşkının aradığını bulma sevinciyle Abdülhakım Arvasi hazretlerinin eteklerine yapıştığı ve sonrasında gözlerini açtığında onsuz(Arvasi hazretleri) kaldığını görünce boşluğa düşmüş bir adamın Allah'a tutunmasını anlatan kuşkusuz muhteşem eser...

Necip Fazıl Kısakürek şu sözlerle kitabını takdim etmiştir;
"Bu eser, dünyaya gelişimden bugüne kadar en hususî renkleri, çizgileri ve sesleriyle hayatımın hikâyesi ve asıl O'nu tanıdıktan sonra mânasını anlamaya başladığım vücut hikmetinin bende tecelli eden yakıcı ifadesidir. Bu bakımdan, kendilerini görünceye kadar malik olabildiğim birbuçuk esere nisbetle bugün 60 cildi aşan ve hepsini birden o nura borçlu bildiğim eserler arasında, şimdikini, baş köşeye oturtulması lâzım ve en mahrem iç ve dış iklimlere doğru bir belirtiş olarak takdim ederim."

Küçük bir bilgi: Kitap, 1965 senesinde "Büyük Kapı" ismiyle yayınlanmıştır.

Kitap için en iyi fiyat

2 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.