Tatlı Sözler Kuşağı

Günün en tatlı saatleri ayılmaya yakın uykumuzun kıyılarında olur her zaman. Kelamında en güzeli insanı hoşnut eden ama onu nefsine kömür yapmayacak sözlerdir.
Son zamanlar çevremde karşılaştığım olaylar beni bir hayli güldürüyor ama aslında hiçte komik değil... İnsanlar kendilerini anlatmak için her zaman tartışma yolunu kullanıyor. Tartışma ki insanı her günaha sokandan yani empatiden uzak tamamen kendi nefsiyle saldırıyor olaya. Anlatmam o ki insanlar tartışmaya hangisinin doğru olduğunu bulmak için değil kendi bildiğini kabullendirmek için giriyor.


Size tanık olduğum olaylardan kıssa bir örnek vermem gerekirse; saat akşama doğru 19.00 sularında Kadıköy-Sancaktepe hattı üzerinde yolculuk yaparken bir olaya şahit oldum. Olay orta yaşlı bir adamın hemen arkasında duran yaşlıca bir adamı bilmeksizin çantası ile rahatsız etmesi ile başlıyor. Yaşlıca adam hemen yapılan nazikçe bir uyarı yerine dakikalarca bu eziyete katlanıp sonrasında birden çantalı adama bağırmaya başlıyor. Birden bire ve ulu orta çıkan sözlerine sahip bile çıkmıyor. Ama neyse ki orta yaşlı adam olgunluğunu kullanarak durumu anlayışla karşılıyor.

Benim burada merak ettiğim yaşlı adamın bağırarak sitem etmesi karşılığında düzgün bir cevap mı bekliyordu ki? Soru neyse cevap da o değil midir zaten!
İşte bu denli insanlar sözlerine önce mevladan korkarak sonra ise kültürlerini tartarak başlamalıdırlar. Biz iffet abidelerine sahip olan nice büyük Osmanlı torunları olarak bu döneme nasıl geldiğimizi sormak istiyorum. Sormak ve cevaplamak. Güzel sorun güzel cevap alın.

8 yorum:

 1. Söylemeyip söylenmeyi yeğlemek gibi hem her şeyi zora sokan hem de kolayından konunun halline yol açmayan huylarımız var.

  O sözü de çok severim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazdığınız bu satır resmen bu uzunca konunun özeti olmuş... Yorumunuz için teşekkürler:)...

   Sil
 2. İnsanların konuşa konuşa anlaşabileceğini unutuyoruz. Bunu bir çözsek sorun falan kalmayacak aslında.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke herkes sizin gibi düşünse. Yorumunuz için teşekkürler:)...

   Sil
 3. Müslüman Müslüman kardeşine iyi davranmalı onun cezası anca Allah-ü Teala verir ve ona öyle küfür etmesi Allah a etmiş olur neden mi? Çünkü onu yaratan Allah küfür edeni de yaratan Allah bence nazikçe uyarması gerekmektedir. Benim düşüncelerim bunlar kardeşim Allah hepimizi ıslah etsin inşallah...Bu arada kardeşim blog siten için tebrik ederim seni emeğinin karşılığını alıyorsun bence böyle devam o zaman başarıların devamı dilerim Allah yardımcın olsun İnşaAllah

  YanıtlaSil
 4. Yorumuna, ilgine ve fikirlerini sunuşun için çok teşekkürler. Tabii kide sende biliyorsun ki desteğin ve destekleriniz olmasaydı bu başarıda olmazdı:)...

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.