Oyun Bitti Blogger (Game Done Blogger)

Çoğu blog sahibinin yapımcısı ve büyük bir platform olan Blogger.com olan daha ne kadar devam edebilir. İnsanlar tembelleşiyor ve bu bloglar okuma metinleriyle dolu. Ayrıca hepimizin fark ettiği gibi okurların çoğu diğer blog sahipleri oluyor.

Birçoğunuz 2005'de Yahoo tarafından kurulan  Yahoo! 360'ı biliyorsunuzdur. Farklı bir blog sistemi ama ne yazık ki 2012'de her şey Yahoo' 360! için son buldu. Bu kısa hizmet aslında bizlerin şuanda kullandığı hizmetin bir özetidir. İnsanlar blog tutmaktan yahut yazıların içinden çıkmaları temamen gelişen net ile aynı orantılı olarak video oynatımlarına yönlendirilerek olmuştur. İnsanlar gün geçtikte akıl kullanılan işlerden uzaklaşıyorlar. Eskiden blog tutarak insanlar deneyimlerini aktarıyorlardı. Okuması ve yazması farklı bir deneyim iken şimdi youtube gibi ortamlarda akıl kullanmayı gerektirmeye videolar izliyorlar. Bu insanların bir zaafı tembellik.Biz bloggerların sonunun geleceğinden eminim. Bir jenerasyon gelecek ve bu hizmette son bulacak. Bizim bu noktada yapabileceğimiz tek bir şey var. Yazı ve hizmetlerimizin nette düşmemesi için bir hosting kiralayıp kimsenin yasal haklar üzerinden dokunmamasını sağlamaktır. Elbet gün geçtikçe video yerini yeni jenerasyonlarda alacaktır ama bizler sevdiğimiz yoldan ilerlemek istiyorsak gelecekte olacağı gibi blog sitesimiz hosting haklarını üzerimize almamız gerekmektedir. Burada yanlış anlaşılmasın net  büyüdükçe blog siteleride çoğalacaktır ancak bir profil niteliği taşıyacak bu bloglar ziyaretçi potansiyelleri olmayacağı için ücretsiz hizmetlerde son bulacaktır.

18 yorum:

 1. Gençler düşünsünler, bir şeyler yapsınlar. Ben zaten ara ara bırakmayı düşünen biri olarak çok bir beklentim yok. Not tutma aracı olarak kullanıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel düşüncelerin varlığı sizin ile bırakmaz inşallah blog:). Yapılacak tek şey yeniliklere uymak.

   Sil
 2. Blog hobi olarak yürüyor zaten belli guruplaşmalar içinde. Takipçi görünen kişiler de yalnızca sayı yükseltmek amaçlı, okuyan sorgulayan çok az. haklı olabilirsiniz. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana katıldığınız için teşekkür ederim. Umarım haklı çıkmam.

   Sil
 3. Uzun zamandır blog dünyasındayım.6 yıl önce günlük okunma oranları ile şimdiki okunma oranları arasında dağlar kadar fark var.Blog okunma sayısının en büyük etkeni bence sosyal ağlar.Özellikle İnstagram ve Youtube.Blogger'ın kapanacağını düşünmüyorum ama gelişen teknojiye ayak uydurmaya kalkabilir ve farklı bir versiyonla bloglarımızı yayımlayabiliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım haklı çıkarsınız ama maalesef sosyal medya nasıl bizi var ediyorsa gelecek bir sistem için ise bize öldürücü ona ise var edeci olacaktır.

   Sil
 4. ;)

  Não tenho certeza...

  Ótimo sábado!

  Beijo! ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Espero que você esteja certo :).
   Grande domingo.

   Sil
 5. Ben bloglarla ilgili negatif düşünmüyorum.Tam tersi emek veren ve kaliteli olan blogların kalacağı diğer blogların da giderek yok olacağını düşünüyorum.Gerçekten emek verenlerin hak ettiği değeri görmesi dileğiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Örneklendirmek gerekirse: Muhteşem bir radyo düşünün. En iyi markanın çıkardığı ve kaliteli olmasına rağmen çok ucuz olan bir radyo. Sizce talep ne seviyede olur? Bence bu teknolojiyi tanıyan kimse o radyoyu satın almaz. Bu durum bize jenerasyonların hatırlatıyor yani blogger gidecek ve... Ama yinede haklı olmanız dileğiyle. Teşekkürler:).

   Sil
 6. Bende paralel düşünce içerisindeyim şöyle ki Hobi için veya kazanç için yazanlar mevcut. Okuma kısmı ise düştüğünü gözlemlemekteyim. teknolojik gelişimler eskiyi öldürmez ama okuma düzeyini maalesef düşürüyor. Bu gerçek Ama 4 yıl sonra popiler kültürle Blog dünyası yükselişe gidebilir ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında yükselişten ziyade genişlemeye gidecektir ancak yükseliş yeni gelişmeler için mevcuttur. Teşekkürler:).

   Sil
 7. Evet size katılıyorum, kimse durup dururken hadi açayım da bir blog yazısı okuyayım demiyor ama Youtube'ye girip 3-5 tane videoyu çok rahatça izleyebiliyor. Burada bize düşen insanları daha çok bilinçlendirip okumaya sevketmek olduğunu düşünüyorum. Blogger'ın kapatılması konusunda ise aynı fikirde değilim, site olarak blogger şu anda hem Türkiye'de hem de dünyada hatırı sayılır bir sıralama elde etmiş durumda ve gün geçtikçe büyüyor, çok ilerisi için tabi ki kimse bilemez ama geniş bir ufukta şu an bu ihtimal bence yok denecek kadar az. Yine de hosting almak çok önemli tabiki :)

  Bu arada bloğunuzu yeni keşfettim ve takibe aldım, sizi de bloğumuza bekleriz :)
  http://maviveedebiyat.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 8. Maalesef okumaya sevk etmek için çok geç kaldık yahut yenilikler her zaman kazanacak. Tabii bu durum okuma ile ilgili bir yeniliği göz ardı ediyor. durumda. Diğer fikrinizde umarım yanılmazsınız. Teşekkürler:).

  YanıtlaSil
 9. Kardeşim dua etmekten başka çaremiz yok Rabbim yaptığın emekleri görüyordur elbet İnşallah böyle bir şey olmaz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olacaklar hayırlısına varır inşallah kardeşim. Yorumun için teşekkürler.

   Sil
 10. Okuma eylemi genel olarak çokça ilgi kaybediyor günümüzde. İzlemek, dinlemek, oynamak gibi pek çok eylem okumanın önüne geçmiş durumda. Ne yazık ki insanlar saatlerce sosyal medyada vakit geçirmek, magazin haberleri takip etmek ve videolardan videolara dolaşmak için harcadıkları zamandan okumaya vakit bulamıyorlar. Blog dünyası pek çok açıdan sevdiğim bir alan, umarım yok oluşa sürüklenmez. O şekilde olsa bile, yazmayı ve okumayı sevmeye ve sürdürmeye devam edecek kitleler olacağına inanıyorum. Belki gelişir ve değişir, ancak umuyor ve inanıyorum ki varlığını devam ettirecektir bir şekilde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.
   Aslında anlattıklarınız yeni jenerasyonun kısa özeti maalesef.
   Umarım blog dünyasının geleceği hakkında yanılmazsınız.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.