Bir Haykırış, Bir Destan, Bir Vatan

"Hem her şeyimiz vardı, hem hiçbir şeyimiz yoktu." diye başladı hikayesine. Charles Dickens (İki Şehrin Hikayesi). Cümlenin tanımında vatanım yatıyor. Daha doğrusu tanımı vatanım.

Kutlamalar veya zafer törenleri bittiğini bende biliyorum. Sadece biraz beklemeliydim yazmak için ve görmeliydim anlatmak için.

Çanakkale büyük destanımız. Allah kelamının arşa döküldüğü şehr-i meydan. Anadan İslama düşen her payın şehadetlendiği kutlu zafer. Vatanın kamçılarının kursaklarda boğumlandığı... Daha fazla değil. Elbet biliyorsunuzdur bu yıllar yılı yankısını duyduğumuz zaferi.Bahsetmek istediğim katılmış olduğum Çanakkale şehitlerini anmak için yapılmış olan panel sonrası yürüyüşümüzdür. Bir plan ve bir organizasyon. Daha sonrası yoğun katılım iki anlatıcı. Bozuk mikrofon. Kulaklara girip kulaklardan çıkan çanakkalenin zaferi ve ardından yürüyüş için sıralanış. Buraya kadar her şey yolundayken inancım anlatılanların (gerçek zafer, kaybettiklerimiz ve daha kısası sorulması gereken sorular) insanların kalbimden zihinlerine yansıyan bir sembol oluşmasıydı.Ancak yürüyüş başlar. 

Yürüyüş esnasında öğrenciler ağırlıklı olarak başlar. Bir ciddiyet. Samimi bir şefkat. Harika bir ruh hakimdi toplumda yada ben öyle zannetmiştim.
Bayrağı ellerinde yarıştıran o gençler.
İstiklal tanımını haykıran kızlarımız.
Yürüyüş., yürüyüş, Yürüyüş...

Haykırış ve Semboller

Yürüyüş esnasında birden başlıyor sloganlar. Oda ne sloganlar ülkücülere ait iken semboller devrimcilere. Bu bir kardeşlik. Hayır tabii kide bu cahillik. İnsanlar ne ağızlarındakinin nede ellerindekilerin farkındalar. Bu kuru bir zihniyetten öte değil. Acınılası bir gaflet.Ne Mutlu Türküm Diyene

Güneysınır'da bir inilti ardını toplum çığlığına bıraktı. Az önce ideolojilerini savundukları bu sözde ırkçılık karşıtı olan bu toplum üyeleri kendini kutlu bir milletmişçesine büyülten nice sloganlar eşliğince acizliklerini haykırmaya devam ettiler. Beni yargılamayın sadece düşünün Ne mutlu ... diyene. Allah...

Tuhaf Bir Çelişki

İnsanların ideolojileri yahut düşünceleri bir yafta olmaktan çıkmıştır. Nedeni de çok basittir. Dava ruhunun ölmesi. Kör bir milliyetçilik ile komünizmin kızılına boyanan gençlerimiz etrafta bir örnektir bizlere. Güneysınır da ki yürüyüşümüzdeki gibi vatan, millet, Allah, dinsizlik, hainlik aynı ağızlarda farklı birçok insandaki gibi.

Zafer

Zafer dediğimiz savaş sonrası kaybettiklerimize bir bakabilseydik keşke. İman ahlak ve bilinç. Daha doğrusu büyüklüğü evrenin  gölgesinden taşacak olan bir medeniyeti kaybettik. Aldılar ve bize geride zafer bıraktılar. Düşmana zafer getiren bir zaferdi bizimkisi.Mezara Ziyaret

Ziyaretimiz bir Çanakkale şehidine. Değişmeyen arsızlık bu seferde kızlarımızdan. Mezarlık ziyaretini bildikleri halde bir saygı parçası başörtüyü kalplerden çok geride bırakıyorlar ve tabii o günde evlerinde bıraktılar.

Ne Çare

Kendini bilmez gençlik nasıl ki mezarda yatan şehitlerimizin yanına "bak biz neylerimizi kaybettik" demeye geldiyseler de onlar bu durumdan, vatandan bir haberler. Vatanın büyük başarılarıyla övünen bu gençler kapitalizmin çarkı olmaktan başka bir şeye yaramış mıdırlar.

Tekbir çıkan dillerin yaftalarını görmek için birkaç bakış yetecek gençlik için. Anlamını bildikleri meçhul olan bu kelamı dillerinde taşırken yaptıklarıyla da ayrı zamanda günah işlemektedirler.

8 yorum:

 1. Çanakkale,şehitler ve vatan üzerine güzel bir paylaşım olmuş..emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlaSil
 2. Olaya bakış açını beğendim..

  YanıtlaSil
 3. 47 yıllık yaşantım boyunca çanakkale zaferiyle ilgili bir çok yazı ve makale okudum ama ilk kez böylesine bir bakış açısından bir ilk oldu diyebilirim.bu benim için eşsiz bir deneyimim oldu.emeğine,yüreğine,kalemine sağlık.perspektif olarak senelerdir dar bir pencere bakışımı bir çok pencereden bakmamı sağladığın içinde teşekkür ederim.yazılarının devamını bekliyorum,başarılar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Bazen yaparım böyle şeyler:). Nede olsa çok okuyan çok bilir...

   Sil
 4. Kardeşim yüreğine sağlık Çanakkale zaferi ile ilgili yazılar ayrı bir güzel makaleler ayrı bir güzel farklı bir bakış açısı sağladığın için teşekkür ederim sana yazıların devamını bekliyorum inşaAllah Rabbim yar ve yardımcın olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle yorumun ve duaların için teşekkür ederim. Tabii ki bunca zamandır desteğin içinse sana ayrıca teşekkür ediyorum kardeşim:).

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.