Kitap Önerisi (İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar)


İtiraf etmem gerekirse Zweig'in bu eserini almamın en büyük İstanbul'un fethini birde ondan dinlemekti. Ne yazıkki bizim hakkımızdaki söylemleriyle tarihden biraz şaşmız gibi görünüyor. Bu olay kitabın daha başından diğer tarihi olaylar hakkında da bir güvensizlik oluşturdu bende. Yinede diğer olayların netliğini bilmesemde insanlara anlatacak ilgi çekici efsanelere sahip oldum.

Alman işgalinden korkup intihar eden bu yazarımız kitabında betimlemeyi olabileceğince saçmış. Gereksiz uzatılan anlara denk gelebilirsiniz yani. Ancak anlatımında kelime pürüzleri bulunmuyor. İletmek istediğini yerine gidiyor ama bazen biraz geç:). Benim gibi tarihden ve ilginç hikayelerden hoşlanıyorsanız bence bu kitabı okumalısınız.

“İnsan hayatında çok nadiren alçakgönüllülük gösteren o büyük an, kendisinden yararlanmasını bilmeyenlerden son derece korkunç intikam alır. O büyük an, ürkekleri aşağılamayla geriye iter ve yeryüzünün bir başka tanrısı olan yılmayan yaradılışları ise, ateşli kolları arasına alıp kahramanların gökyüzüne yükseltir. O bir tek saniyeyi, layık olmadığı halde kendisini kadere söz geçirecek yere yükseltmiş o saniyeyi, hiçbir şey bir daha geri getiremez.Şans, çok sevdiklerine karşı bile her zaman cömert değildir ve ilahların, ölümsüzlere unutulmaz işler başarma imkânını bir defadan fazla verdikleri az görülmüştür.”
İkinci Mehmet’ten Händel’e, Yüzbaşı Rouget’den Napolyon’a,Goethe’den Dostoyevski’ye, Tolstoy’a, Lenin’e yaşanmış öykülerde insanlık tarihini değiştiren o ana tanıklık edeceksiniz.
(Tanıtım bülteninden)

Yazar:Stefan zweig
Fiyat(min):D&R+idefix 7,80tl
Puan: 7.0
Tür:Tarih
Sayfa:312

4 yorum:

 1. Elimde okunmayı bekleyen Zweig kitaplarından. Bir ara başlayacağım umarım :)

  YanıtlayınSil
 2. Tarih, olayları herkesin kendi tarafından anlatmasıdır. Ne kadarı doğrudur Allah bilir.
  Mesela iki arkadaş bir yere gitsek, sonra orada olanları anlatmamız söylense, herhalde farklı farklı şeyler anlatırız.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel örnek verdiniz. Keşke bir kişi bize tüm doğruları anlatsa da her duyduğumuzu dinlemek zorunda kalmasak.

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.