Kitap Önerisi(Dönüşüm)

Franz Kafka'nın bu eseri tamamen haklı bir sitemkarlıktan öteye gidiyor. Kafka insanların yaşamlarını kendi hayal gücü ve psikolojisiyle harmanları anlatıyor. Kafka'ya göre insanlar özüne dönmek istemektedir andar modernizmin bizi yeterince başkalaştırdığına inanıyor. Yani doğa ve  teknolojiden uzak bir yaşam bizim için aşılmaz bir dağ diyebiliriz.

Kitap açıkcazı beni hayal kırıklığına uğratmıştı. Daha fazla roman ve daha fazla betimleme beklerken farklı bir anlatım biçimiyle karşılaştım. Tabii Samsa'nın da insan halini biraz okumak isterdim. Sıkıldığım anlar çok olsada romanın özünde yatan yani verilmek istenen fikir bence romanı okumaya değer kılıyor.

franz kafka dönüşüm ile ilgili görsel sonucu

İlk kez 1915'te "Die Weissen Blaetter" adlı aylık dergide yayımlanan Dönüşüm, Kafka'nın en uzun ve en tanınmış öyküsüdür ve yayımlanmasının üzerinden nerdeyse bir asır geçmesine rağmen hâlâ tüm dünyada en çok okunan kitaplar arasındadır.
17 Ekim 1912'de Felice Bauer'e gönderdiği mektupta Kafka Amerika romanı üzerinde çalıştığını, ilerleyemediğini görünce sıkıldığını ve yataktan kalkamaz hale geldiğini, bu nedenle bir öykü yazarak ara vermek istediğini yazar. Dönüşüm işte böyle ortaya çıkar.
Kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa'nın uykusundan kocaman bir böceğe dönüşerek uyanmasıyla başlayan Dönüşüm, giderek gerçeklikle kurmacanın sınırlarını zorlayan müthiş bir anlatıma dönüşür.
(Tanıtım Bülteninden)Yazar:Franz Kafka
Fiyat(min):D&R 3,90tl
Puan: 6.5
Tür:Roman
Sayfa:74

2 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.